Zakat – trečiasis Islamo stulpas. Zakat yra privaloma įsakytas mokestis musulmonams. Jo aplaidus nemokėjimas yra nuodėmė. Zakat yra kruopščiai skaičiuojamas ir gali būti mokamas tik speficiniams gavėjams, nurodytiems Korane (Sūra (9)At-Tauba "Atgaila", 60 ajatas):
إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللَّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ ۖ فَرِيضَةً مِّنَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ
1 - neturtėliams (al-fuqara’); |
2 - vargšams (al-masâkîn); |
|
3 - zakato administratoriams; |
|
4 - tie, kurie priėmė islamo religiją ir artimi musulmonų bendruomenės draugai; |
5 - tie, kurie yra vergystėje ar nelaisvėje; |
|
6 - tie, kurie turi įsiskolinimų; |
|
7 - tie, kurie Allaho kelyje; |
|
8 - keleiviams, kurie yra įstrigę ar turi mažai išteklių. |
|
|
Zakat turi būti mokamas kartą per metus. Įprastai musulmonai skaičiuoja zakatą nuo vieno Ramadano iki kito. Jūs galite sau nuspręsti ir nusistatyti apskaičiuoti bei sumokėti zakatą, pavyzdžiui, kiekvieną 1-ąją arba 15-ąją Ramadano mėnesio dieną. Zakat taip pat mokamas nuo prekių, gyvulių bei žemės ūkio produktų, tokių kaip grūdai, vaisiai ir daržovės. Prekybininkai ir ūkininkai privalo tai žinoti arba konsultuotis su zakato ekspertais šiems klausimams spręsti.
Zakat nėra mokamas nuo tų dalykų, kurie naudojami patenkinti pagrindinius poreikius, tokius kaip maistas, pastogė, rūbai, namų ūkio daiktai, indai, baldai ir t.t.
Zakat – puikus garbinimos aktas, glaudžiai susijęs su apsivalymu. Žmogus, suteikdamas savo turtą kaip dovaną, patvirtina, kad jam nėra nieko brangesnio už meilę Allahui ir kad jis netgi pasiruošęs paaukoti savo turtą dėl Allaho malonės.
Kam negali būti išmokamas zakat?
Pasiturintis musulmonas negali duoti zakatą už savo išlaikytinius, tokius kaip tėvai, žmona, vaikai, ir kiti jo atsakomybėn išlaikomi giminaičiai ir asmenys. Be to, pagal daugumos islamo mokslininkų nuomone, zakatas negali gauti nemusulmonai. Nepasiturintiems nemusulmonams galima pagelbėti duodant sadaką – savanorišką labdarą.
Zakat 2021/1442 H
Zakato nisab: 4 002 Eur (keturi tūkstančiai du eurai)
Paaiškinimas: tą dieną, kai surinkote tokį santaupų kiekį (kas lygu 85 gr aukso) ir jis buvo išlaikytas (neliečiamas) 355 dienų (t.y. pilnus chidžros kalendoriaus metus), nuo tada jūs privalote mokėti zakatą. Zakato mokesti yra 2.5 %
Zakat ul-fitr 2021/1442 H
Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių taryba – Muftiatas (LMRBT - Muftiatas) pripažįsta įvairių teisinių mokyklų (mazhabų) nuomones išmokant zakat ul-fitr. Muftiatas skatina savo bendruomenę daryti viską, kas palengvintų aplinkinių sunkumus. Taigi, zakat ul-fitr gali būti mokamas bet kuriuo metu per Ramadano mėnesį, o vėliausiai iki pat Id ul-fitr / Uraza bairam šventinės maldos.
Zakat ul-fitr mokėtojai yra suaugęs musulmonas, turintis maisto, viršijančio jų poreikius. Šeimos galva turi išmokėti zakat ul-fitr už savo išlaikytinius, tokius kaip žmona, vaikai ir kiti jo atsakomybėn išlaikomi giminaičiai.
Zakat ul-fitr gavėjai yra neturtingi ir nepasiturintys musulmonai, t.y. tie, kuriems labiausiai reikia pagalbos ir kurie turi teisę gauti privalomąjį zakatą.
2021 / 1442 H Ramadano mėnesio zakat ul-fitr dydis yra 4.00 Eur/žmogų
Zakat ul-fitr gali būti atiduodamas pagrindiniu maisto daviniu arba pinigine suma. Abi šios nuomonės yra teisiškai pagrįstos ir teisingos. Taigi, jei tikintysis teikia pirmenybę maistui, jis turi paisyti tam tikro maisto kiekio:
- Manų kruopos: 2 kg
- Ryžiai: 2 kg 300 gr
- Perlinės kruopos: 2 kg 300 gr
- Pupelės: 2 kg 060 gr
- Skaldyti žirniai: 2 kg 240 gr
- Avinžirniai: 2 kg
- Lęšiai: 2 kg 100 gr
- Kuskusas: 1kg 800 gr
- Miltai: 1 kg 400 gr
- Džiovintos razinos: 1 kg 640gr
- Datulės: 1 kg 800 gr
Atnaujinta: 2021-05-07