Džumua

Džumua

Penktadienio pamokslas

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ

RAMADANAS: palaimintas svečias

2021 m. balandžio 09 d./  1442 m. Šaaban 27 d.


شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ ۚ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ ۖ


Brangūs musulmonai!

Ajate, kurį perskaičiau, Aukščiausiasis Allahas liepia: "Ramadano mėnuo, kuriuo buvo nusiųstas Koranas, teisingas vedimas žmonijai ir aiškūs įrodymai vedimui ir kriterijus (tarp teisingo ir klaidingo). Taigi kuris iš jūsų mato (pusmėnulį pirmąją naktį) menėsį (Ramadano, t. y. yra savo namuose), turi laikytis Saum (pasninko) tą mėnesį.“ (Koranas 2:185)
Chadise mūsų mylimas Pranašas ( ﷺ ) sako: “Kai ateina Ramadano mėnuo, atsidaro Rojaus vartai ir užsidaro Pragaro vartai, ir surišami šėtonai”. ( Мuslim, Sijam ,1.)


Brangūs muminai!

Mes esame ilgai laukto Ramadano mėnesio slenkstyje - gailestingumo, atleidimo ir vaisingumo atmosferoje, paskutiniame iš trijų šventųjų mėnesių. Tikiuosi, kad mes atliksime savo pirmąjį Taravihą, atsikelsime suchūrui naktį iš pirmadienio į antradienį.

Gerbiami musulmonai!

Palaimintasis svečias - ramadanas yra didis mūsų Viešpaties kvietimas. Tai raginimas skaityti Koraną ir mąstyti, taip pat gyventi pagal  Koraną. Tai geriausias būdas stiprinti mūsų valią ir pažinti save per pasninką. Tai gausa suchūrų ir iftarų mūsų namuose. 
Kartu su Taravihu, kurį mes atliekame su penkiais būtinais kasdieniais namazais (maldomis), mes stipriname mūsų kūnų sveikatą ir juos  raminame. Mūsų zakiatai, fitrai ir aukojimai – tai priartėjimas prie mūsų giminių, kaimynų ir visų mūsų brolių bei seserų. Pati didžiausia atsakomybė, kurią įgauname mes, tikintieji, šį mėnesį – tai atlaisvinti vietą palaimintam svečiui mūsų širdyse ir visa 
širdimi priimti šį dievišką kvietimą.

Brangūs muminai!

Nuraminkime pavargusiį bei išsekusią sielą Ramadano metu. Paprašykime Allaho ramybės mūsų prislėgtoms širdims. Kreipkimės į mus esmę ir vidų, kad padidintume mūsų vergovės Allahui jausmą. Apsiginkluokime kantrybe, gailiaširdingumu, pasitenkinimu ir dėkingumu. Pažadėkime apsaugoti rankas, liežuvį, akis, protą, širdį, trumpai tariant, mūsų sielą ir kūną, nuo nuodėmių.

Brangūs musulmonai!

Lai mūsų mums Ramadano metas palaimintas. Tegul Lkoranas išgydo mūsų širdis ir protą.  Tikiuosi, kad jis padės žmonijai atsikratyti nuo visų nemalonumų ir ligų, ypač epidemijos metu, su kuria šiuo metu gyvename. 

Parengė LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas

Pavydo pavojus


2021 m. balandžio 02 d./ 1442 m. Šaaban 20 d.

Gerbiami musulmonai!

Šiandien mes kalbėsime apie labai rimtą socialinį blogį, kuris šiais laikais labai paplitęs tarp žmonių. Ir tik nedaugelis iš mūsų yra apsaugoti nuo to. Tai yra liga, kuri patekusi į širdį, ją sugadina, o išplitusi bendruomenėje - ją sunaikina. Tai yra blogis, sukeliantis Allaho pyktį, kuris sukelia neapykantą ir sėja blogybės sėklą. Ši liga yra pavydas (hasad).

Hasad - pavydas reiškia nemėgti, kai kažkam suteiktas palankumas ir norėti, kad ši malonė ar palankumas būtų atimtas iš to žmogaus. Linkėti blogo kitiems ir jaustis laimingam, kai juos ištinka nelaimė.

Pavydas (hasad) - yra nekenčiama charakterio savybė, kuri griauna gerus ir teisingus darbus. Tai yra tikėjimo ir taqwa (pasikliovimo Allahu) priešas. Pranašas ( ﷺ ) sakė:

„Tikėjimas ir pavydas negali būti žmogaus širdyje“.


Pranašas Muchammedas ( ﷺ ) taip pat sakė:

"Saugokitės pavydo. Hasad (pavydas) suvalgo (sunaikina) gerus darbus lygiai taip, kaip ugnis suvalgo (sunaikina) malkas".


Hasad yra tokia pavojinga savybė, kad Allahas apreiškė Korano eilutėse, dėl apsisaugojimo nuo jos,

وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

„Sakyk: Ieškau prieglaudos pas aušros Valdovą nuo blogio pavyduolio, kai jis pavydi“.


Hasad gali įstumti žmogų į netikėjimą, nes pavydas priverčia jausti tartum Allahas nebuvo teisingas jo atžvilgiu ir jis tuomet pamiršta visą Jo gailestingumą ir palaiminimą, kurį jam suteikė Allahas.

Brangūs musulmonai!

Islamo musulmonai mokslininkai bendru sutarimu pažymi, kad yra kelios priežastys dėl kurių pas žmogų atsiranda pavydas - hasad:

  1. Tikėjimo silpnumas ir taqwa nebuvimas.
  2. Pyktis ir neapykanta.
  3. Arogancija (išdidumas arba didybės manija).
  4. Blogoji žmogaus prigimtis.

Brangūs tikintieji!

Žinoma, islamas leidžia mums linkėti sau gerų dalykų, kuriuos turi mūsų broliai, kaip turtas ir socialinė padėtis. Tačiau mes turime jiems palinkėti to paties, ko linkime ir sau. O geriausia, ką galime jiems linkėti, tai būti artimiems Aukščiausiajam Allahui.

Allaho pasiuntinys ( ﷺ ) sakė:

„Pavydas yra leidžiamas dviems atvejais, kai žmogui Allahas davė Koraną ir jis jį deklamuoja visą dieną ir naktį, ir žmogui, kuriam Allahas suteikė turto, ir jis dalina labdarai dieną ir naktį”.

Gerbiami musulmonai!

Dabar apsvarstykime kelis dalykus, kurie gali išgelbėti jūsų sielą nuo pavydo širdyje. Jie yra šie:

  1. Laikykitės Allaho ir Jo Pasiuntinio ( ﷺ ) įsakymų, kurie įspėjo apie šį blogį. Allahas pasakė, kad tai buvo netikinčiųjų ir veidmainių charakterio savybės.
  2. Būti patenkintu tuo, ką Allahas davė iš turtų, vaikų ar pareigų. Pašlovintas Allahas per savo absoliučią išmintį vieniems žmonėms suteikė daugiau turto, intelekto, grožio, stiprybės, vaikų ir pan. nei kitiems. Tikintis musulmonas turėtų būti patenkintas tuo, ką jam paskyrė Allahas.
  3. Allaho tarnas turėtų atsigręžti į Koraną, nes jis gydo širdies ligas.
  4. Dalinkite Sadaką (labdarą), nes ji apvalo širdį ir sielą.

O Allaho tarne! Būk atidus Allaho įsakymams ir venk pavydo. Pavydas neduoda jokios naudos ir sukelia sunaikinimą. Priimk Allaho sprendimą. Jis aprūpina bet ką, kam tik nori, ir atsisako duoti tam, kam tik nori. Niekas neturi galios pakeisti tai, ką Jis nusprendė.

Maldaujame Apsaugančiojo Allaho, kad Jis apsaugotų mus nuo blogio pavyduolio, kai jis pavydi. Amyn.


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian

Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas

Svaigalų pavojus


2021 m. kovo 26 d./ 1442 m. Šaaban 13 d.

Gerbiami musulmonai!

Bijokite Dievo ir mėgaukites gerais ir tyrais dalykais, kuriuos Allahas padarė jums leistinais. Šlovė Jam už tai, vykdant Jo teises į mus. Per mūsų dėkingumą šis atpildas ir malonė tęsis ir didės.

Saugokitės to, ką Allahas uždraudė jums valgyti ar gerti, nes jei tai jums būtų naudinga, jis jums to neuždraustų. Jis tai draudžia jums todėl, kad pasigailėti jūsų, nes tame yra pavojus jūsų gyvenimui ir religijai, nes iš tiesų Jis yra Dosniausias, Gailestingiausias ir Užjaučiantis.

Allahas buvo uždraudęs visus alkoholinius gėrimus ir svaigalus. Šis draudimas mums buvo perduotas per Knygą (šv.Koraną), Pranašo ( ﷺ ) Sunnah (tradiciją) ir visos musulmonų bendruomenės bendru sutarimu. Allaho Pasiuntinys ﷺ šiuos gėrimus pavadino visų ydų motina.

Allahas Korane sako:


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

O jūs, kurie tikite! Svaigalai (visų rūšių alkoholiniai gėrimai), ir lošimai, ir Al-Ansab, ir Al-Azlam (strėlių naudojimas siekiant sėkmės ar priimant sprendimą) yra Šaitan (Šėtono) rankų bjaurastis. Taigi venkite (griežtai viso) to (bjaurasties), kad būtumėte sėkmingi. (5:90) 

Brangūs musulmonai!

Khamr yra pavadinimas viskam, kas nuodija ir svaigina ar sužadina žmogaus psichiką ir jo sugebėjimus, nepriklausomai nuo rūšies ar pavadinimo. Islamo teisės (šariato) mokslininkai, gydytojai, psichologai ir mokslininkai priskyrė geriamajį svaigalą kaip trūkumą, žalą ir nuostolį. Kanapės, marihuana, kokainas, heroinas ir kt. tai vieni iš svaigalų rūšių. Tai dar didesnė blogybė žmogaus intelektui ir jo moralės atžvilgiu.

Brangūs tikintieji!

Tegul Dievas apsaugo mus nuo mūsų širdies ligų ir pagundų. O Allah! Vesk mus atgailos keliu ir suteik mums galimybę atgailauti už savo nuodėmes bei grįžti pas Jus!


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian

Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas

Maldos (salat) svarba musulmonų gyvenime


2021 m. kovo 19 d./ 1442 m. Šaaban 6 d.


Gerbiami musulmonai!

Islamo religija yra visų Allaho pranašų religija. Vienas iš svarbiausių pranašų prioritetų buvo kvietimas garbinti tik vieną Dievą ir atlikinėti maldą. Mes galime rasti Korano eilutėse apie tai, kaip pranašai Abraomas (Ibrahim), Mozė (Mussa) ar Jėzus (Issa) kvietė atsigręžti į maldą. Kalbant apie apreiškimą, perduotą pranašui Muchammedui (ﷺ), per palaimintą pakelimo kelionę į dangų (Isra wa al Miradž), Allahas jam tiesiogiai nurodė, kad jis turi išpildyti 5 privalomas kasdienes maldas ir perduoti visiems musulmonams, kad nuo šios dienos iki Teismo dienos ji bus viena iš svarbiausių islamo pareigų.

Iš tiesų, pirmas klausimas, kurį mums užduos Allahas Teismo dieną, bus apie mūsų atliktas maldas. Jei mes atlikdavome maldas reguliariai per savo gyvenimą, Allahas užskaitys mūsų maldas ir viskas bus gerai, tačiau jei mes buvome apleidę savo maldas, tuomet Teismo dienos sprendimas bus sunkus.

Brangūs musulmonai!

Laiko mes turime labai mažai, nes vieną dieną mūsų gyvenimas baigsis, ir niekas nežino kada! Todėl pokyčius savo gyvenime turime atlikti čia ir dabar. Ne rytoj, nes nėra rytojaus. Jei nesame tarp tų, kurie meldžiasi 5 kartus per dieną, dabar yra pats tinkamiausias laikas pakeisti tai ir pradėti melstis reguliariai.

Meldžiu, kad Aukščiausiasis Allahas palengvintų mums suprasti šį paprastą, tačiau svarbų islamo aspektą, kad Jis mums suteiktų sėkmės tai padaryti.


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian

Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas

Kuklumas

2021 m. kovo 12 d./ 1442 m. Radžab 28 d.


Gerbiami musulmonai!

O Allaho tarnai! Islamas yra aukštos moralės religija, kuri reikalauja iš mūsų gerų manierų (gero elgesio) ir paliepia sielai būti kukliai ir laikytis dorybės vertybių. Pranašas (ﷺ) yra visiems pasakęs, kad jis buvo pasiųstas žmonijai, kad išpildytų  gerąsias manieras, sakydamas:

"Aš buvau pasiųstas tik tam, kad išpildyčiau gerąsias manieras".

Islamas kovoja su nesąžiningais ir smerktinais veiksmais, uždrausdamas visas nuodėmes iš vidaus ir išorės.  Islamo tikslas - sukurti švarią ir dorybingą visuomenę, kurioje neegzistuotų nuodėmė, nusikalstamumas ir nepadorumas bei blogi tikslai. Kuklumas - visų gerų manierų ir tikėjimo esmė. Kuklumas išpildo religiją, todėl mūsų gyvenimas tampa tinkamas, nes pradeda dominuoti dorybė, o viskas kas priešinga – pasišalina. Jei žmogus apdovanotas kuklumu, ši savybė ves ji teisingo ir gero elgesio keliu, teisingumo, širdies tyrumo ir tikėjimo išpildymo link. Bet, kai žmogui trūksta kuklumo, iš tiesų iš jo atimama daug gero ir jis patiria didelę netektį.

Brangūs tikintieji! 

O Allaho tarnai, jei apsidairysime aplink, pastebėsime, kad žmonės prarado kuklumą šiame pasaulyje, išskyrus tuos, kurių Aukšiausiasis Allahas yra pasigailėjęs. Iš tiesų, kuklumas neleidžia žmogui daryti nuodėmingų darbų.

Pabaigai, mes prašome Didingojo Allaho suteikti mums kuklumą ir atleisti visas mūsų nuodėmes. Todėl, ieškokite Jo atleidimo, nes Jis yra Atleidžiantis ir Gailestingas.


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian

Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas


Geras elgesys
2021 m. kovo 05 d. /  1442 m. Radžab 21 d.

Gerbiami musulmonai!

Tikinčiajam musulmonui yra labai svarbu turėti gerą elgesį, kai jis nori kovoti prieš savo netinkamą elgesį ir jo pasekmes. Aukščiausiasis Allahas nurodo savo paklusniems tarnams: blogą veiksmą pakeiskite geru veiksmu.
Šventajame Korane Allahas sako:
وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ۚ
"Nėr lygūs gėris ir blogis. Tad atstumk blogį gėriu." (41:34)

Atmesti netinkamą elgesį ir pakeisti tinkamu yra dorybė, kurią gali pasiekti tik ypatingi žmonės. Jie yra tikrieji Allaho tarnai, kurie valdo savo ego ir savo pyktį. Vadinasi, toks jų geras elgesys veda juos laimės, pasitenkinimo ir pamaldumo keliu, šiame ir Būsimajame gyvenime. Tokių žmonių laimė šiame gyvenime bus meilė, pagarbus elgesys ir dėmesys iš supančių aplinkinių žmonių. Apie laimę Būsimajame gyvenime, kai kurie pirmieji patys pamaldžiausi musulmonai pirmtakai aiškino kad tai bus Rojaus buveinė. Visai priešingai bus su nepadoriais žmonėmis. Aplinkiniai žmonės vengs jų, nes jų nepadorumas, nepagarbinga kitiems, šmeižimas ir smerktinas elgesys, neturi nieko bendro su kasdieniais gyvenimo reikalais ir jie bus nubausti ateityje. Pranašas Muchammedas (ﷺ) paaiškino: blogiausia vieta Teismo Dieną yra skirta tiems, kurių žmonės vengė dėl jų nepadorumo. Jis taip pat pasakė, kad „Allahas nepaaukštins žmogaus, kuris yra vulgarus ir nepadorus“.

Brangūs tikintieji! 

Niekada, jokiu būdu ar metodu nekaltinkite ir nesmerkite kitų, nes tai iš tikrųjų prives jus prie jūsų gyvenimo žlugimo šioje žemėje ir Amžinoje buveinėje. Atstumkite blogį ar įžeidimą gėriu. Tegul Išaukštintas Allahas būna Gailestingas jums ir mums, ir Savo Knyga veda teisingu keliu.

Baigdamas khutbą, aš prašau Allaho atleisti man, jums ir visiems musulmonams.

Ieškokite Jo atleidimo, Jis yra Atleidžiantis ir Gailestingas.


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian
Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas


Link vidinės taikos laikotarpio

2021 m. vasario 26 d. / 1442 m. Radžab 14 d.

Gerbiami musulmonai!

Džiaugiamės dar kartą pasiekę dvasinę trijų Šventųjų mėnesių atmosferą. Tegul padėkos ir garbinimas būna Visagaliui Allahui, Kuris leido mums pasiekti šį gailestingumo ir atleidimo metą. Tebūnie salavatas ir salamas pranašui Muhammedui (ﷺ), kuris sujungė mūsų širdis unikaliu islamo grožiu. Tebūna palaiminti šie trys šventieji mėnesiai musulmonų pasauliui.

Brangūs tikintieji!

Kiekviena mūsų gyvenimo akimirka yra neįkainojama. Tačiau yra ir ypatingų atvejų, kai Visagalis Allahas gausiai siūlo Savo Malonę ir Palaiminimus Savo tarnams. Trys šventieji mėnesiai, būtent, Radžabas, Šabanas ir Ramadanas, gali būti vadinami vartais, kurie vienas po kito atsiveria palaiminimams. Šie išskirtiniai laikai yra palankūs mūsų materialiam ir dvasiniam išganymui bei amžinai ramybei ir palaimai. Trys šventieji mėnesiai yra laikotarpis, per kurį galime apžvelgti savo gyvenimą, kuris praeina kaip vėjas. Atėjo laikas apmąstyti, atsigręžti į save, įgyti dvasios ramybę ir pagilinti savo dvasinį gyvenimą.

Brangūs musulmonai!

Šventajame Korane sakoma:

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّـهِ ۚ إِنَّ اللَّـهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

„O Mano tarnai, nusižengę sau! Nenusivilkite Allaho gailestingumu! Iš tiesų, Allahas atleidžia visas nuodėmes. Iš tikrųjų Jis yra Atlaidus, Gailestingas“. [39:53]

Taigi, ieškokime prieglobsčio Visagalio Allaho gailestingume ir atleidime, dėkodami už tai, kad galime sutikti tris šventuosius mėnesius. Parodykime apgailestavimą dėl savo nuodėmių, klaidų, maištingumo ir nusižengimų. Atgailaudami apvalykime išsekusias ir užvaldytas širdis, tikėdamiesi būti palaiminti beribe mūsų Viešpaties malone.

Brangūs tikintieji! 

Kreipkimės visu savo egzistavimu į savo Viešpatį, kad pelnytume Jo įvertinimą šiais palaimintais laikais. Tegul mūsų širdys suminkštėja, o sielos pasiekia ramybę. Tegul mūsų nafsas apsivalo, laikantis toliau nuo bet kokių nuodėmių ir nenaudingų reikalų. Tebūnie mūsų principas - gyventi nuoširdžiai ir lenktyniauti geranoriškume bei dievobaimingume. Tegul mūsų liežuvis ir širdis maldauja pranašo Muhammedo (ﷺ) žodžiais:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

[allahumma beerik lanee fy radžaba we ša'abeene we belighnee ramadeen]

„O Allah! Palaimink mus Radžabo ir Šabano mėnesiais ir padėk mums pasiekti Ramadano mėnesį. (1)

_________________________________________________________
(1) Tabarani, al-Mu’džam al-Avsat, IV, 189; Ahmad sūnus Hanbal, I, 259.


Parengė LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas


Allaho vardas التَّوَّابُ (Priimantis Atgailą)

2021 m. vasario 19 d. /1442 m. Radžab 7 d.

Gerbiami musulmonai!

Vienas iš Allaho Vardų yra: At-Tauuab – Priimantis Atgailą. At-Tauuab reiškia, kad Allahas yra Tas, kuris veda, ką panorėjęs į atgailą. Jis yra Tas, kuris atleidžia tiems, kurie grįžta į gerumą. Jis yra Tas, kuris atleidžia tiems, kurie atleidžia kitiems.

Brangūs tikintieji!

Mažosios nuodėmės (saghaa’ir) yra sunaikinamos, kai yra atliekami garbinimo veiksmai be didelių nuodėmių (kabaa’ir). Daugybė mažų nuodėmių anuliuojami dėl atliekamų paprastų kasdienių veiksmų, tokių kaip pasninkas, kijaam (malda nakties metu), vudū (ritualinis apsiprausimas prieš maldą) ir t.t. Tačiau didelėms nuodėmėms išnykti, reikalingi specialūs veiksmai, tokie kaip nuoširdi atgaila, bausmės atlikimas tam, kuris ją padarė.

Bet jei nusidėjėlis miršta būdamas didžiojoje nuodėmėje (širk), tada Dievas jam neatleis. Iš tikrųjų, Aukščiausiasis Allahas sako:


 إِنَّ اللَّـهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُشْرِكْ بِاللَّـهِ فَقَدِ افْتَرَىٰ إِثْمًا عَظِيمًا


„Iš tiesų, Allahas neatleidžia to, kad Jam būtų priskirti partneriai (garbinime), tačiau Jis atleidžia (visą kitą), išskyrus tai, tiems, kam Jis nori.“ [4:48]

Bet jei jo nuodėmės yra mažesnės, tada asmuo yra teisiamas pagal Allaho valią - jei Jis panorės jį nubausti - Jis jį nubaus, o jei panorės jam atleisti -  Jis jam atleis.


Brangūs musulmonai!

Kalbėti apie savo nuodėmę ir ją atvirai skleisti kitiems ar draugams yra haram (draudžiama) ir tai yra didelė nuodėmė. Tai yra vienas iš tų būdų, kai visuomenėje skleidžiamas amoralumas tarp musulmonų, kuris skatina blogį ir gundo kitus daryti panašius dalykus.

Tai taip pat reiškia, kad žmogus nežiūri į savo nuodėmę rimtai ir laiko ją nereikšminga, o iš tiesų toks nusidėjėlis kenkia savo pačiai reputacijai ir leidžia šmeižti kitiems jo garbę ir orumą. Islamas skatina ir kviečia atsisakyti tokių dalykų tarp žmonių.

O Visagalis Dieve, mes atgailaujame ir prašome Jo atleidimo, nes tik Jis - Priimantis atgailą ir Gailestingiausias, At-tauuabu-Ar-Rahym.


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian

Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas


Islamiško mėnulio kalendoriaus svarba

2021 m. vasario 12 d. /1442 m. Džumada as-Sani 30 d.


Gerbiami musulmonai!

Allahas sako Korane: "Jie klausia tavęs [Muchammedai] apie mėnulio jaunatis. Sakyk: "Tai ženklai, skirti pažymėti nustatytus laiko tarpus, žmonėms ir piligriminei kelionei - chadžui"..." [Koranas 2: 189]

Islamiškas kalendorius sudarytas pagal mėnulio fazes. Šį kalendorių 638 (pagal krikščionių erą) metais įvedė artimas Pranašo ﷺ  draugas ir antrasis islamo kalifas Umar ibn Al Khattab. Jis įvėdė šį kalendorių tam, kad būtų galima paskaičiuoti įvairius, net kartais sudėtingus įvykius musulmonų gyvenime.

Umar ibn Al Khattab, tebūnie Allahas juo patenkintas, konsultavosi su savo patarėjais dėl galimybės lengvai nustatyti musulmoniškų įvykių chronologiją. Galiausiai buvo sutarta, kad tinkamiausias atskaitos taškas, islamo kalendoriui sudaryti, yra Chidžros įvykis, t.y. Pranašo ﷺ persikėlimas (chidžra) iš Mekkos į Mediną. Todėl pirmasis islamiško kalendoriaus mėnuo yra Mucharram mėnuo, kuriuo prasideda nauji Chidžros metai. 

Brangūs tikintieji! 

Taigi, tai parodo mums, kad, jei mes nesilaikysime arba neseksime islamiško kalendoriaus mėnesių eigos, mes lengvai galime atsitraukti nuo istorinės ir religinės reikšmės musulmonų gyvenime. O taip pat mums niekaip nepavyks įgyvendinti kiekvieno mėnesio svarbą.

Brangūs musulmonai!

Islame yra keturi draudimo mėnesiai, iš visų dvylikos mėnesių, turinčių ypatingą svarbą musulmonams. Tai mucharram, radžab, zul-kida, zul-chidža, atitinkamai tai būtų - pirmasis (1), septintasis (7), vienuoliktasis (11) ir dvyliktasis (12) mėnuo. Kaip Jūs visi pastebėjote, Ramadano mėnuo čia nėra minimas, nes šis mėnuo yra Palaimintasis mėnuo.

Dar tradicinėje arabų kultūroje šie keturi mėnesiai buvo taip pat žinomi kaip „draudimų mėnesiais“, per šiuos mėnesius jiems buvo draudžiama kovoti ir buvo sustabdomos bet kokios kautynės, sudarant visas tinkamas sąlygas prekybai ir taikai sudaryti.

Brangūs tikintieji! 

Atminkite, kad per šiuos draudimo mėnesius Allahas griežčiau baudžia už nuodėmes jų metu ir padidina atlygį už gerus darbus, atliktus per juos. Skriauda, padaryta per draudimų mėnesius yra didesnė ir svaresnė nei skriauda, atlikta kitu metu ar Šventoje vietoje.

Brangūs musulmonai!

Kai buvo pastebėtas Radžabo mėnesio jaunatis, Pranašas ﷺ paprašė savo bendražygių sakyti šią maldą (dua):

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

[allahumma beerik lanee fy radžaba we ša'abeene we belighnee ramadeen]

  „O Allah! Padaryk palaimintus mums Radžabo ir Ša’bano mėnesius ir leisk mums pasiekti Ramadano mėnesį“.

Taigi, mes prašome Allaho Aukščiausiojo padaryti palaimintus mums Radžabo ir Ša’bano mėnesius ir leisti mums pasiekti Ramadano mėnesį.


Parengė LMRBT-Muftiato sekretorius ir Kauno mečetės imamas Sofian

Tvirtino LMRBT-Muftiato muftijus Aleksandras Beganskas